Закони формування суб’єкта
Як закладаються особливості функціонування майбутнього дорослого? Що є визначальним для орієнтації та напрямку розвитку психічного світу людини? Без перебільшення можемо відповісти, що все це формується батьками дитини, що готується з’явитися на світ. Їхніми інвестиціями - фантазіями, мріями, очікуваннями, розмовами, сенсами, якими вони наділяють своє немовля. Світ, в якому ми живемо, є символічним. Він наповнений словами. Слова впливають на формування суб’єкта. Слова здатні чи організувати, чи дезорганізувати психічний апарат людини, а також її тіло та функції.
Чи є ця дитина бажаною, чи вона була зачата під час випадкового зв’язку, її поява викликає напруження й розчарування? Про що батьки розмірковують в очікуванні дитини, що саме вони вбачають в ній? Тато й мама чекають на появу нового життя, окремої істоти зі своїми бажаннями, особливостями, почуттями, внутрішнім всесвітом, для якої вони є лише провідниками у цей людський світ? Така дитина із часом займе своє місце у суспільстві, буде рухатися своїм власним шляхом, робити свої вибори, приймати відповідальність за свої досягнення та помилки.
А якщо батьки вбачають в малечі своє продовження – того, хто буде відповідати їхнім очікуванням та втілювати їхні бажання, досягати їхніх цілей? Якщо цей малюк взагалі не розглядається як суб’єкт, а лише як певна батьківська функція, за допомогою якої ті прагнуть щось отримати, здійснити, реалізувати? У разі, якщо дитина не стала визнаною, прийнятою, побаченою іншими, вона залишається замкненою всередині свого внутрішнього світу. Якими психічними патологіями відповість суб’єкт на подібне поводження? Що буде принесено в жертву материнському капризу, батьківській примсі?